Atatürk İlköğretim Okulu Restorasyon ve Güçlendirme

Yapılan Çalışma: Restorasyon Uygulaması

Atatürk İlköğretim Okulu; Kstamonu’nun Taşköprü İlçesindedir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ” Korunacak Tarihi Eser” olarak tescillenmiştir. T.C. MilliEğitim Bakanlığı’nın Dünya Bankası ile olan okul güçlendirme projesi kapsamnda ihale edilmiş, bir firma tarafından çalışmaları başlamış ancak tarihi eser niteliği olması sebebi ile Kültür Bakanluğı ihaleye itiraz etmiş ve bu itirazı ile inşaat durdurulmuştur. Durdurulan güçlendirme uygulaması,  tarihi eser restorayonu kapsamında, Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ikinci kere ihale edilmiştir.

Tarihi eser niteliği bulunduğundan, çalışmalar hem restorasyon hem de güçlendirme olarak yürütülmüştür. Okulun ikinci ihalesine firmamız Nilşen İnşaat Taah.San.Tic.A.Ş. de katılmış ve ihaleyi kazanarak restorasyon ve güçlendirme çalışmalarına başlamıştır. İlk ihale sonrasında, binanın ikinci ihalesine kadarki olan süreçte, yüklenici firma tüm taş kat kornişlerini kırmıştır. Firmamız binayı tarihi taş kornişleri kırılmış vaziyet teslimalmış ve tüm kornişler aslına uygun şekilde, Kandıra Taşı ile yeniden yapılmıştır.Atatürk İlköğretim Okulu Restorasyon Sonrası

Yandaki resimde Atatürk İlköğretim Okulu’nun restorasyon sonrası hali görülmektedir.

Binanın restorasyon ve güçlendirme çalışmaları, Dünya Bankası kaynakları ile, Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dünya Bankası kontrollüğünde , hazırlanmış projelerine uygun olarak firmamız tarafındna yapılmıştır. İç ve dı sıvaların tamamı raspa yapılarak, taşıyıcı dolu tuğla açığa çıkartılmış ve sağlamlığı kontrol edilmiştir. Bodrumdan başlayarak oldukça lın taşıyıcı duvarlara sahiptir. Projesine uygun olarak cepheye nervürlü demir donatı döşenmiş ve püskürtme beton (shut-cret) ile tüm dış yüzeyler kaplanmıştır. Ayrıca projesine uygun olarak köşelerde betonarme kolonlar oluşturulmuştur. Okulun çürüyen tüm ahşap tavan ve döşemeleri yenilenmiş ve önceden kırılmış olan dış cephedeki taş kornişler aslına uygun olarak Kandıra taşından imal edilerek yerine monte edilmiştir.

Atatürk İlköğretim Okulu‘nun çürüyen ahşap tavanları ve döşemeleri yenilendi. Tavanlarda, pencere doğramalarında ve kapıların tümünde, yerli sarı çam kullanılmıştır. Ayrıca tavan taşıyıcı sistemlerinin çürüyenleri değiştirildi ve çürümeyip zayıf olanlaro ilave ahşaplarla güçlendirildi. Tüm zeminler, sınıflar, koridorlar anti-banteriyel PVC zemin kaplaması ile kaplandı. Dış cephe silikonlu dış cephe boyası ile boyanarak, Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Dünya Bankası Yetkililerine teslim edildi.