İneboluy Liman Başkanlığı Binası

Yapılan Çalışma: Restorasyon Uygulaması ve Güçlendirme

İnebolu Eski Liman Başkanlığı Restorasyon ve Güçlendirmesi; 2010 yılında firmamız Nilşen İnşaat Taahhüt Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından yapılmıştır.

Yapı; yığma dolu tuğla taşıyıcı sisteme sahip olup, yapının statik güçlendirme projesi hazırlanmamıştı. Güçlendirme projesi tarafımızca hazırlanmıştır. Öncelikle, tüm iç ve dış cephede sıva raspası yapılmıştır. Böylece, taşıyıcı tuğla duvarların ne durumda olduğu tespit edilmiştir. Tuğlaların çatlakları tamir edilmiş, tuğlalar içeriden ve dışarıdan döşenen 100x10mm demir lamaların arasına sıkıştırılmıştır. İçeride ve dışarıda karşı karşıya döşenen demir lamalar, lamalara açılan deliklere geçirilen yuvarlak demir ile bir birine bağlanmıştır. Böylece taşıyıcı dolu tuğlaların dağılması engellenmiştir. Bu güçlendirme sistemi, her kattaki duvarlara, merdiven arasındaki duvarlara kısaca tüm duvarlara, her iki tarafında uygulanmış ve tuğlalar karşılıklı yerleştirilen lamaların arasına sıkıştırılmıştır.

Eski Liman Başkanlığı GüçlendirmeDemir lamalarla yapılan güçlendirme işleminin ardından, tuğlalardaki çatlaklar özel hazırlanmış, horasan tamir harcı ile doldurulmuş, çürüye ve dağılan tuğlalar yenileri ile değiştirilmiştir.  Gerekli bölgelerde, tuğla derzleri yenilenmiştir. Bu işlemlerin ardından sonraki aşama olan sıva uygulamasına geçilmiştir. Dış cepheye uygulanan sıva horasan sıvadır.

Tüm çalışmalar itina ile yapılmış ve restorasyon ve güçlendirme işimiz başarı ile tamamlanmıştır. Bina İnebolu Belediyesi tarafında kullanılmaktadır.