Bilumum Madeni Eşya Sanatkarları Birliği

Yapılan Çalışma: Restorasyon Uygulaması

İstanbul Bilimum Madeni Eşya Sanatkarları Odaları Birliği Başkanlık Binası; İstanbul da Tarlabaşındadır. 2004 yılında restorasyoın uygulaması yapılan bina, o dönem için çok özel bir uygulama sergilenerek restore edilmiştir. Onaylı restorasyon projesine uygn olarak, dış cephelerin tamamı, çelik taşıyıcı sistem ile tutulmuş ve binanın içi tamamen yıkılarak, radye jenera temel üzerine betonarme inşaat yapılmıştır.

tarihi yapının dışa duvarları çelik konstruksiyon ile tutulurYapının tüm dış duvarları, yandki fotografta görüldüğü gibi çelik konstruksiyon ile tutularak korunmuştur. Dış duvarlar, iki ahşap kalas arasına sıkıştırılmış ve sıkıştırma bulonları cam boşluklarından geçirilerek, cıvata ile sıkılmış sonra da kafaları kaynatılmıştır. Bu şekilde her katta duvarlar iki kalas arasına alınarak tutulmuştur. Daha sonra bu kalaslar, U profil vasıtası ile ana çelik taşıyıcı sisteme bağlanmıştır.

İç duvarlar ve dış duvarlar dolu tuğla ile örülmüştür. Her katta epoksi ankraj sistemi ile , dılş duvarlar yeni inşaa edilen betonarme yapıya bağlandı. Betonarme yapının kat aralarına gelen ve dış duvarlara sıfır betonarme kirişlere matkap ile ankraj delikleri açıldı. Deliklewr epoksi ile dolduruldu ve içine nervürlü demir çakıldı. Bu demir dış duvarın en dışında bulunan 100x10mm demir lamaya elektrot kaynağı ile kaynatıldı. Bu uygulama her kat için aynen tatbik edildi ve böylece içeriye inşaa edilen betonarme yapı ile, mevcut tuğla dış duvar birbirine bağlanmış oldu.

Dış duvar ile betonarme yapı ankraj bağlantı sistemiYandaki resimde tarihi eser korumalı dış cephe tuğla duvarının, içeriye yapılan betonarme yapı ile epoksi ankraj sistemi ile birbirine bağlanma şekli görülmektedir. Bu sistem her katta uygulandığından, yapının birbiri ile bağlantısı çok sağlı çalışmaktadır. Ve yapılan periyodik incelemelerde, kılcal çatlakların dahi olmadığı gözlenmektedir. 2004 yılında tamamlanan restorasyon uygulaması, hala o günkü güzellini korumaktadır.