karbon fitille güçlendirme

Yapılan Çalışma:
Restorasyon Projelerinin Hazırlanması, Uygulaması ve Bina Güçlendirme

Karbon fitil güçlendirmeTarlabaşı – Önder Akyürek Evi Restorasyonu ve binanın güçlendirilmesi birlikte gerçekleştirildi. Tarihi binanın güçlendirilmesinde, çok özel bir yöntem kullanılmıştır. Bu güçlendirme yöntemi çok ekonomik ve oldukça da etkili bir yöntem. Bu yöntem de, yatay gerilme kuvvetini karşılamak amacı ile, yapılan statik projede belirlenen yüksekliklerde, yine statik projeye uygun olarak karbon fitiller kullanılmıştır. Derz arlarına yerleştirilen karbon fitil sayısı, hazırlanan statik projede belirlenmektedir. Her bir karbon fitil 1 ton çekme kuvvetini karşılayacak güçtedir.  Statik projeye göre derz aralarına yerleştirilen karbon fitiller, 2-3 hatta 5 adet olabilir.

100X10mm demir lama bağlantıYığma tuğla taşıyıcı sistem olarak inşaa edilen binanın tüm beden duvarlarının ve taşıyıcı olmayan duvarların iç ve dış sıvaları raspa yapılmıştır. Böylece tuğla duvarlarda oluşan hasarların, çürümelerin ve çatlakların tespit edilmesi mümkün olmaktadır. Çürüyen ve çatlayarak ayrılan tuğla duvarların hasarlı kısımları sökülerek yenilenmiştir. Kapıların üzerindeki bozulmuş kemerler yenilenerek, duvarın taşıyıcılığı artırılmıştır.

Bir diğer güçlendirme uygulaması, tüm beden duvarlarının, her katın zemin kotunda, 100x10mm ebatındaki demir lamalar ile birbirine bağlanması ve birlikte çalışmasını sağlanmasıdır. Duvarların birbirine lama ile bağlanması ile tüm duvarların yatay hareketlerde, deprem sırasında, birlikte çalışması ve yıkılmaması sağlanmıştır.

Restorasyon Uygulama Detayları

Çoğu eski eser yapıda olduğu gibi, söz konusu tarihi eser yapının da bodrumunda su kuyusu bulunmaktadır. Su kuyusunun üzerinde bir kapak vardı ve üstü toprakla kaplı olduğundan önceleri fark edilememiştir. Bodrum kattaki kazı sırasında ortaya çıkartılmış ve belediyeden alınan izinle yangın deposu yerine kullanılmıştır. Böylece çok önemli bir sorun su kuyusu ile çözülmüştür.

Restorasyon uygulamasına başlamadan önce, dış cepheye kurulun güvenlikli demir iskele, binanın arka duvarlarına çelik halatlarla bağlanmış, iskelenin güvenliği sağlanmıştır.

Restorasyon uygulamasında iç ve dış duvarlarda horosan sıva kullanılmıştır. Horosan sıva harcına cam elyafı ile hidrolik kireç katılarak, sıvanın çatlama riski ortadan kaldırılmıştır.

Tarihi eser yapının açık terasında, çok özel bir malzeme kullanılarak, su geçirimsiz ve ısı yalıtımlı şap yapılmıştır. Bu malzeme perlitli şap olarak bilinen ve üzeri kaplama malzemesi ile kaplanabilen çok özel ısı yalıtımlı su geçirimsizliği tam bir şap malzemesidir.