Yapılan Çalışma: Mimari Restorasyon Projeleri + Statik Proje

Eski Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu’ a ait Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri ile  Çelik Taşıyıcı Sistem Statik Proje hazırlanarak, her bir proje Edirne Bölge Koruma Kurulunca tek seferde onaylanmıştır.

Mimari Proje Müellifi: Halime Nilgül ŞENER – Yüksek Mimar (ODTÜ)

Statik Proje Müellifi   : Kemal Rahmi ŞENER – İnş.Yük.Müh. (ODTÜ)

 

Eski Faik Üstün İlköğretim Okulu; 1905 ‘ te ruhban okulu olarak yapılmıştır. Uzun yıllar ruhban okulu olarak kullanılmıştır. Bazı kaynaklarda kilise olarak ta kullanıldığı yazılmaktadır. Mübadeleden sonra 1927 yılından itibaren bina 1933 yılına kadar Ziya Gökalp İlkokulu olarak kullanıldı. Atatürk 20 Aralık 1930 da Kırklareli’ne geldiğinde bu okulu ziyaret etti . 1933 yılında bu okuldaki Ziya Gökalp Okulu , çoçuk yuvasındaki asıl Ziya Gökalp okuluna taşındı ve burası 1963 yılına kadar ortaokul ve lise olarak hizmet gördü. Bu tarihte Vali Faik Üstün Okulu adını alarak semt ilkokulu oldu. Okula adını veren Faik Üstün 1930 ‘lu yılların ortasında Kırklareli’nde valilik yapmış , köylere yaptırdığı okullarla ünlenmiş , 1950 ‘li yıllarda Kırklareli’ne milletvekili olmuştur. (Nazif Karaçam Efsaneden gerçeğe Kırklareli-1995)

Vali Faik Üstün İlköğretim okulu klasik tuğla duvar ve ahşap kiriş sistemine göre yapılmıştır. Tüm çatı ve döşemeler ahşaptır. Yangın esnasında yapının tüm döşemeleri ,taşıyıcı kirişleri ve çatısı yanmıştır. Üç kat boyunca uzanan beden duvarları ve iç bölümlerde birkaç tane tuğla duvar sabit kalmıştır. Restorasyon projesinde mevcut duvarlar aynen korunmuş ve noksan olan kısımları aslına uygun olarak, özgüğn malzeme ile tamamlanmıştır. Yapının dış duvarları korunurken, iç kısma, yapı ile sadece yatay bağlantıları bulunan, çelik taşıyıcı sistem bina projesi hazırlanmış ve orjinal dış duvarlka ile bağlanmıştır. Mevcut orjinal iç ve dış duvarlar sadece kendi yüklerini taşımaktadırlar. Mevcut yığma tuşla yapıyı çelik ile güçlendirmek yerine, yapı için sıfırdan çelik taşıyıcı sistem bir bina projesi hazırlanmıştır. Bu çelik projenin tasarım ve çözümü, statik proje müellifi, İnşaat Yüksek Mük. Kemal Rahmi ŞENER tarafından yapılmıştır. 

Mimari Proje Müellifi Yük.Mimar Halime Nilgül ŞENER, Statik Proje Müellifi İnş.Yük.Müh. Kemal Rahmi ŞENER dir. Tüm projeler Edirne Bölge Koruma Kurulu tarafından onaylanmıştır.