fbpx
yanlış restorasyon uygulamaları

6 Şubat 2023 te meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş Depremi, çok büyük yaralar açtı. 

yanlış-restorasyon-kiliseDepremde, tarihi eserlerin zarar görmesi anlamında en büyük hasarı Hatay’ın Antakya ilçesi aldı. Aynu zamanda İskenderun ve diğer ilçelerdeki tescilli yapılar da oldukça fazla zarar görmüştür.

 Yandaki fotoğraf İskenderun ilçesinde bir kiliseye ait. Bu kilisede, tahminimizce restorasyon çalışması sırasında denizden çıkan yuvarlak büyük taşlar kullanılmış. Detaylı incelendiğinde, dış duvarlarda iki kesme taş örgü arasına, inşaat molozuna yakın ve de yuvarlak taşlar seçilebiliyor. Bu uygulama tamamen yanlış bir uygulamadır. Kesme taş olması gereken duvarların, arasına bu şekilde taş dolgu yapılması, restorasyon tekniği ile ilgili değildir. Yapılan bir yanlış uygulama, yapının çok ciddi ağır hasar almasına sebep olmuştur.

Bir diğer yanlış uygulama, Antakya da bir otel restorasyonunda betonarme cephe uygulaması.

yanlış restorasyonyanlış restorasyonyanlış restorasyon

Antakya’da ki bu tarihi eser otelin cephesinde, maalesef betonarme bir duvar yapılmış. Aynı zamanda döşemeler de volta döşemeden, betonarme döşemeye değiştirilmiş. Yapının dış duvarının nasıl ve neden yıkıldığı çok açık görülmekte. Görülüyor ki, eski eserlere, yeni teknoloji ve yeni ürünlerle müdahale etmek, yapının özgün özelliğini bozduğundan, herhangi bir depremde o eserin ciddi hasarlar almasına sebep olmaktadır.

Hey merhaba
Tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

One thought on “Yanlış Restorasyon Uygulamaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir